Vsmart Extensions

 

Aktualny comiesięczny numer Serwisu Informacyjnego FZZPOZiPS

w wersji do pobrania jest dostępny na stronie głównej Federacji

www.fzzpozips.com.pl

Wskutek likwidacji prywatnego pogotowia znikną tysiące miejsc pracy?

Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia 09 stycznia 2017 09:10

Wskutek likwidacji prywatnego pogotowia znikną tysiące miejsc pracy?

Ponad dwa tysiące pracowników Falck Medycyna ma w poniedziałek (9 stycznia) złożyć w Kancelarii Premiera petycję z prośbą o interwencję w sprawie projektu nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Ratownicy boją się utraty pracy.

Wyrzucenie z systemu ratownictwa medycznego niepublicznych ambulansów oznacza likwidację ponad 3,5 tys. miejsc pracy - piszą do Beaty Szydło ratownicy Falcka. Liczą na cofnięcie zapisów, zgodnie z którymi z budżetu państwa miałyby być finansowane wyłącznie firmy z minimum 51 proc. udziałem Skarbu Państwa.

Ratownicy tłumaczą, że dla wielu z nich przejście do firmy państwowej będzie niemożliwe. Przypominają, że to prywatne pogotowia jako pierwsze wprowadzały nowinki techniczne, które dziś są standardem, np. aparat do automatycznego ucisku klatki piersiowej z optymalną częstotliwością i jakością uciśnięć, systemy lokalizacji karetek czy system dyspozytorni.

Kilkanaście firm prywatnych, posiadających łącznie 66 stacji pogotowia, realizuje 32 proc. wszystkich umów z NFZ. Największa z nich - Falck Medycyna - dysponuje ponad 200 karetkami, z których ok. połowa obsadzona jest zespołami specjalistycznymi "S".

Więcej: www.rp.pl

Ratownictwo medyczne: znikną prywatne ambulanse?

32 proc. wszystkich podmiotów mających umowy z NFZ na usługi ratownictwa medycznego to firmy prywatne, które - zdaniem wielu ekspertów - podniosły jakość świadczeń, sprzętu oraz wyszkolenia personelu. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje jednak, że z budżetu finansowane będą tylko publiczne karetki.

 

Ratownictwo medyczne: znikną prywatne ambulanse?

 

Prywatni świadczeniodawcy zwykle jako pierwsi inwestowali w innowacyjny sprzęt, jak np. urządzenie do automatycznego ucisku klatki piersiowej z optymalną częstotliwością i jakością uciśnięć czy systemy lokalizacji karetek. One także otwierały pierwsze w kraju zespolone centra dyspozytorskie, będące obecnie standardem, i wprowadzały nowe procedury postępowania w zdarzeniach masowych dla dyspozytorów medycznych - informuje Rzeczpospolita.

I przypomina, że zapowiadane zmiany przewidują całkowite upaństwowienie ratownictwa. Po wejściu w życie ustawy o zmianie ustawy o PRM na finansowanie ze środków publicznych będą mogły liczyć tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i spółki kapitałowe z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa.

To wykluczy z rynku wiele podmiotów, m.in. firmę Falck, największą prywatną firmę w Polsce zajmującą się ratownictwem medycznym, która w swojej flocie ma 200 nowoczesnych ambulansów, w tym 90 w systemie ratownictwa medycznego. Jest też najczęściej wybierana do zabezpieczenia imprez masowych.

Niektóre firmy zapewne znikną z rynku, inne najprawdopodobniej będą działać komercyjnie, tak jak obecnie, zabezpieczając imprezy masowe i oferując usługi transportu medycznego.

Więcej: www.rp.pl

 
Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

KONTAKT

ul. Prądnicka 76
31-202, Kraków

Przewodnicząca:
służbowy tel. kom. 797-912-387,

V-ce Przewodniczący:
służbowy tel. kom. 500-257-731

tel. (12) 254-95-85

e-mail: rwfzzpozips.krakow@wp.pl