Vsmart Extensions

 

Aktualny comiesięczny numer Serwisu Informacyjnego FZZPOZiPS

w wersji do pobrania jest dostępny na stronie głównej Federacji

www.fzzpozips.com.pl

Artykuły
Jest porozumienie ws. podwyżki płac w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie

Jest porozumienie w sprawie podwyżki płac w tarnowskim Szpitalu imienia świętego Łukasza. Rozmowy między dyrekcją placówki a związkowcami trwały kilka tygodni i właśnie się zakończyły.

Obie strony mówią o kompromisie, nie o wygranej. Związkowcy domagali się pensji wyższej o 1000 złotych, ale w trakcie rozmów udało się wynegocjować zaledwie 250 złotych brutto podwyżki dla każdego pracownika. To ma nastąpić od 1 lipca. Dodatkowo po 50 złotych mają otrzymać po Nowym Roku.

"Dla mnie to nie jest sukces, a duże ustępstwo z naszej strony, zważywszy na to, ile zarabiamy. Ponad 260 osób pracuje u nas za wynagrodzenie zasadnicze niższe niż najniższe wynagrodzenie, czyli od 1430 zł brutto" - mówi Radiu Kraków jedna z pracownic szpitala.

"My musimy teraz tak pracować, by zbilansować przychody i koszty. Wystawia się kwoty do negocjacji, a potem trzeba osiągnąć porozumienie i pracować dla pacjentów" - dodaje dyrektor Anna Czech.

Dyrekcja szpitala twierdzi, że podwyżki to absolutne maksimum, na które stać tarnowski szpital. Związkowcy przyznają, że brak ustępstw ws. podwyżek mógłby zakończyć się zwolnieniami, a tego chcieli za wszelką cenę uniknąć. Dodatkowo w szpitalu powstanie układ zbiorowy pracy, nad którym już od 1 czerwca mają wspólnie pracować związkowcy i szefostwo palcówki. Zawarcie porozumienia zamyka proces negocjacji i uspokaja atmosferę w szpitalu.

Przedstawiciele związków zawodowych i dyrekcja szpitala spotkali się łącznie cztery razy. Poza podwyżkami pracownicy domagali się między innymi powołania Rady Pracowniczej, wypłaty nadwykonań, czy indeksacji płac. Już wcześniej do porozumienia udało się im dojść w sprawie sześciu z siedmiu postulatów.

Ten jeden, który był kością niezgody, dotyczył oczywiście wzrostu wynagrodzeń. Dyrekcja najpierw nie przystała na propozycję pracowników aby wypłaty wzrosły o 1000 zł brutto. Władze szpitala były w stanie zgodzić się jedynie na 200 złotych. To jednak nie satysfakcjonowało pracowników. W poniedziałek porozumienie zostało jednak zawarte.

 
Tarnów: Jest porozumienie związkowców z dyrekcją szpitala

Dużymi ustępstwami ze strony pracowników zakończył się protest 9 związków zawodowych w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Przypomnijmy, domagali się m.in. tysiąca zł podwyżki czy powołania rady pracowniczej. Negocjacje zakończyły się zgodą na 250 zł brutto od lipca i 50 od stycznia 2018 roku.

Tarnów: Jest porozumienie związkowców z dyrekcją szpitala


– Ustąpiliśmy dużo, ponieważ bardzo duży był opór. Na koniec pani dyrektor powiedziała, że zbyt wysokie podwyższanie tej kwoty mogłoby się wiązać z redukcją etatów, a na tym nam nie zależy. Ustąpiliśmy też dlatego, że w momencie wejścia w spór zbiorowy mogłoby się okazać, że będziemy kilka miesięcy walczyć i nie dostaniemy w ogóle nic przez ten czas. Lepsze takie rozwiązanie niż żadne – mówią członkowie związków zawodowych.

Nie udało się wciąż osiągnąć porozumienia m.in. ws. indeksacji płac. – Dyrekcja twierdzi, że indeksacja będzie i tak przeprowadzana w związku z wejściem ustawy w życie o najniższych zarobkach. Dyrekcja nie wyraziła też zgody na usunięcie z regulaminu pojęcia o równoważnym czasie pracy – dodają związkowcy.

Jak tłumaczy Anna Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza, większe ustępstwa wiązałyby się z redukcją etatów.
– To, na co zgodziliśmy się, to jest maksimum. Przecież w naszym zainteresowaniu jest przede wszystkim pacjent.  Musimy teraz tak pracować, by zbilansować przychody i koszty. Pewne rzeczy z inwestycji będziemy w tej sytuacji realizować, a co do pozostałych tylko w miarę możliwości – dodaje.

W ramach porozumienia związkowcy wywalczyli też to, że zostanie powołana Rada Pracownicza. Dostaną także 40 proc. kwoty nadwykonań, czyli pieniędzy, które szpital dostał za usługi wykonane ponad narzucone limity. Ma też powstać układ zbiorowy pracy, który będzie regulował wynagrodzenia. Pielęgniarki będą dostawać też ministerialne 300 zł już do podstawy pensji.

 
Tarnów: Związkowcy złożyli postulaty płacowe

Nie ma na razie porozumienia związkowców z dyrekcją szpitala. W poniedziałek rano rozpoczęły się negocjacje ws. podwyżek dla pracowników szpitala św. Łukasza. Rozmowy trwały około półtorej godziny.

Tarnów: Związkowcy złożyli postulaty płacowe

– Przedstawiciele wszystkich związków złożyli dyrekcji placówki wstępne postulaty – potwierdza Grzegorz Olszówka ze Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia. – Nie komentujemy na dziś żadnych postulatów, na razie wstępnie określiliśmy oczekiwania i czekamy na najbliższe spotkanie z dyrekcją w piątek, 28 kwietnia, i na propozycje już konkretne z obu stron – dodaje.

Anna Czech, dyrektor szpitala wojewódzkiego, nie chce na razie mówić o roszczeniach pracowników.
– Jak co roku trwają rozmowy ze związkami na temat podwyżek. I są to standardowe rozmowy. Będziemy na ten temat rozmawiać już po ich zakończeniu – mówi Anna Czech.

Podwyżek w Szpitalu św. Łukasza, jak mówią pracownicy, nie było od 3 lat. W 2014 dostali po 90 zł dodatku do pensji.

 
Tarnów: załoga szpitala Św. Łukasza domaga się podwyżek

Tarnów: załoga szpitala Św. Łukasza domaga się podwyżek

 

Lekarze, pielęgniarki, radiolodzy, fizjoterapeuci oraz pracownicy obsługi Szpitala Wojewódzkiego im Św. Łukasza w Tarnowie żądają podwyżek. W poniedziałek (24 kwietnia) dyrekcja placówki ma spotkać się w tej sprawie ze związkowcami.

 

Jak podaje radio RDN, wszystkie związki zawodowe działające w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie domagają się podwyżek płac dla załogi. Dalsze kroki, w tym ewentualne wejście w spór zbiorowy z pracodawcą, uzależniają od rozmów z dyrekcją lecznicy.

Przedstawiciele załogi największego szpitala w regionie przekonują, że ich żądania nie są bezpodstawne. Związkowcy twierdzą, że podwyżek w szpitalu nie było od kilku lat. Ich zdaniem, także spotkanie w sprawie negocjacji płacowych było już przekładane.

Grzegorz Olszówka ze Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia przekonuje, że na razie nie ma mowy o protestach czy strajkach. Ustalono linię rozmów z dyrekcją. Nie zostały jednak określone żadne kwoty podwyżek. Związkowcy chcą, żeby wreszcie ich zauważono.

 
W tarnowskim szpitalu św. Łukasza możliwy jest strajk

 

Pracownicy domagają się wyższych zarobków. Ostatnia podwyżka w szpitalu im. św. Łukasza miała miejsce w 2014 roku i było to około 90 złotych do pensji zasadniczej. Jednym głosem w tej sprawie mówią wszystkie związki zawodowe.

Anna Czech, dyrektor placówki, ma jednak nadzieje na porozumienie. "Nie jest łatwy ten rok. Nie ma konkretnego wzrostu, ale zawsze dochodzi do porozumienia. Rozmawiamy. Pewne sprawy trzeba uwzględnić, także potrzeby pracowników. Trzeba to tak wypośrodkować, żeby nikt na tym nie stracił a pracownicy osiągnęli satysfakcję" – mówi.

"Czekamy cierpliwie do 24 kwietnia, chociaż każdy dzień nam się dłuży" – odpowiada Grzegorz Olszówka za Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia – "Docierają do nas informacje, że finanse szpitala są w kiepskim stanie".

Do spotkania związkowców z dyrekcją szpitala ma dojść 24 kwietnia. Wtedy wyjaśni się czy jest możliwe przyznanie podwyżki dla wszystkich pracowników placówki, czyli około 1800 osób zatrudnionych.

Tarnowski szpital jest jednym z największych pracodawców regionu tarnowskiego, drugim pod względem wielkości w Tarnowie. Obecnie zatrudnia prawie 1800 osób.

 

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/w-tarnowskim-szpitalu-sw-lukasza-mozliwy-jest-strajk/

 

http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Tarnow-zaloga-szpitala-Sw-Lukasza-domaga-sie-podwyzek,172150,1.html

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

KONTAKT

ul. Prądnicka 76
31-202, Kraków

Przewodnicząca:
służbowy tel. kom. 797-912-387,

V-ce Przewodniczący:
służbowy tel. kom. 500-257-731

tel. (12) 254-95-85

e-mail: rwfzzpozips.krakow@wp.pl