Vsmart Extensions

 

Aktualny comiesięczny numer Serwisu Informacyjnego FZZPOZiPS

w wersji do pobrania jest dostępny na stronie głównej Federacji

www.fzzpozips.com.pl

Małopolska Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej
Jest porozumienie ws. podwyżki płac w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie

Jest porozumienie w sprawie podwyżki płac w tarnowskim Szpitalu imienia świętego Łukasza. Rozmowy między dyrekcją placówki a związkowcami trwały kilka tygodni i właśnie się zakończyły.

Obie strony mówią o kompromisie, nie o wygranej. Związkowcy domagali się pensji wyższej o 1000 złotych, ale w trakcie rozmów udało się wynegocjować zaledwie 250 złotych brutto podwyżki dla każdego pracownika. To ma nastąpić od 1 lipca. Dodatkowo po 50 złotych mają otrzymać po Nowym Roku.

"Dla mnie to nie jest sukces, a duże ustępstwo z naszej strony, zważywszy na to, ile zarabiamy. Ponad 260 osób pracuje u nas za wynagrodzenie zasadnicze niższe niż najniższe wynagrodzenie, czyli od 1430 zł brutto" - mówi Radiu Kraków jedna z pracownic szpitala.

"My musimy teraz tak pracować, by zbilansować przychody i koszty. Wystawia się kwoty do negocjacji, a potem trzeba osiągnąć porozumienie i pracować dla pacjentów" - dodaje dyrektor Anna Czech.

Dyrekcja szpitala twierdzi, że podwyżki to absolutne maksimum, na które stać tarnowski szpital. Związkowcy przyznają, że brak ustępstw ws. podwyżek mógłby zakończyć się zwolnieniami, a tego chcieli za wszelką cenę uniknąć. Dodatkowo w szpitalu powstanie układ zbiorowy pracy, nad którym już od 1 czerwca mają wspólnie pracować związkowcy i szefostwo palcówki. Zawarcie porozumienia zamyka proces negocjacji i uspokaja atmosferę w szpitalu.

Przedstawiciele związków zawodowych i dyrekcja szpitala spotkali się łącznie cztery razy. Poza podwyżkami pracownicy domagali się między innymi powołania Rady Pracowniczej, wypłaty nadwykonań, czy indeksacji płac. Już wcześniej do porozumienia udało się im dojść w sprawie sześciu z siedmiu postulatów.

Ten jeden, który był kością niezgody, dotyczył oczywiście wzrostu wynagrodzeń. Dyrekcja najpierw nie przystała na propozycję pracowników aby wypłaty wzrosły o 1000 zł brutto. Władze szpitala były w stanie zgodzić się jedynie na 200 złotych. To jednak nie satysfakcjonowało pracowników. W poniedziałek porozumienie zostało jednak zawarte.

 
Tarnów: Jest porozumienie związkowców z dyrekcją szpitala

Dużymi ustępstwami ze strony pracowników zakończył się protest 9 związków zawodowych w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Przypomnijmy, domagali się m.in. tysiąca zł podwyżki czy powołania rady pracowniczej. Negocjacje zakończyły się zgodą na 250 zł brutto od lipca i 50 od stycznia 2018 roku.

Tarnów: Jest porozumienie związkowców z dyrekcją szpitala


– Ustąpiliśmy dużo, ponieważ bardzo duży był opór. Na koniec pani dyrektor powiedziała, że zbyt wysokie podwyższanie tej kwoty mogłoby się wiązać z redukcją etatów, a na tym nam nie zależy. Ustąpiliśmy też dlatego, że w momencie wejścia w spór zbiorowy mogłoby się okazać, że będziemy kilka miesięcy walczyć i nie dostaniemy w ogóle nic przez ten czas. Lepsze takie rozwiązanie niż żadne – mówią członkowie związków zawodowych.

Nie udało się wciąż osiągnąć porozumienia m.in. ws. indeksacji płac. – Dyrekcja twierdzi, że indeksacja będzie i tak przeprowadzana w związku z wejściem ustawy w życie o najniższych zarobkach. Dyrekcja nie wyraziła też zgody na usunięcie z regulaminu pojęcia o równoważnym czasie pracy – dodają związkowcy.

Jak tłumaczy Anna Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza, większe ustępstwa wiązałyby się z redukcją etatów.
– To, na co zgodziliśmy się, to jest maksimum. Przecież w naszym zainteresowaniu jest przede wszystkim pacjent.  Musimy teraz tak pracować, by zbilansować przychody i koszty. Pewne rzeczy z inwestycji będziemy w tej sytuacji realizować, a co do pozostałych tylko w miarę możliwości – dodaje.

W ramach porozumienia związkowcy wywalczyli też to, że zostanie powołana Rada Pracownicza. Dostaną także 40 proc. kwoty nadwykonań, czyli pieniędzy, które szpital dostał za usługi wykonane ponad narzucone limity. Ma też powstać układ zbiorowy pracy, który będzie regulował wynagrodzenia. Pielęgniarki będą dostawać też ministerialne 300 zł już do podstawy pensji.

 
SPÓR O PŁACE W SZPITALU ŚW. ŁUKASZA W TARNOWIE

Najważniejszym postulatem związkowców jest podwyżka płacy zasadniczej o tysiąc złotych. Dyrekcja szpitala - jak twierdzą związkowcy - jest gotowa jedynie na dwustuzłotowe zwiększenie wynagrodzeń. Rzecznik szpitala potwierdza, że rozmowy trwają, a kolejna ich odsłona jest zaplanowana na 4 maja. W przypadku braku porozumienia do 8 maja związkowcy - ze wszystkich dziewięciu związków zawodowych - zapowiadają, że wejdą w spór zbiorowy z dyrekcją szpitala.

https://krakow.tvp.pl/30163071/spor-o-place-w-szpitalu-sw-lukasza-w-tarnowie

 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

KONTAKT

ul. Prądnicka 76
31-202, Kraków

Przewodnicząca:
służbowy tel. kom. 797-912-387,

V-ce Przewodniczący:
służbowy tel. kom. 500-257-731

tel. (12) 254-95-85

e-mail: rwfzzpozips.krakow@wp.pl